TLDR AMD a depășit estimările pentru T1, cu EPS de 1,37 USD față de 1,29 USD estimat și venituri de 10,25 miliarde USD față de 9,89 miliarde USD estimate. Veniturile din centrele de date au crescut cu 57% față de anul anterior, ajungând la 5,8 miliarde USD,TLDR AMD a depășit estimările pentru T1, cu EPS de 1,37 USD față de 1,29 USD estimat și venituri de 10,25 miliarde USD față de 9,89 miliarde USD estimate. Veniturile din centrele de date au crescut cu 57% față de anul anterior, ajungând la 5,8 miliarde USD,

Acțiunile AMD cresc cu 12% după ce veniturile din centrele de date depășesc estimările

2026/05/06 15:37
4 min de lectură
Pentru opinii sau preocupări cu privire la acest conținut, contactează-ne la crypto.news@mexc.com

TLDR

  • AMD a depășit estimările pentru T1, cu un EPS de 1,37 USD față de 1,29 USD estimat și venituri de 10,25 miliarde USD față de 9,89 miliarde USD estimate
  • Veniturile din centrele de date au crescut cu 57% față de anul precedent, ajungând la 5,8 miliarde USD, depășind estimările de 5,6 miliarde USD
  • Previziunile de venituri pentru T2, de 10,9–11,5 miliarde USD, au depășit cu mult prognoza Wall Street de 10,52 miliarde USD
  • CEO Lisa Su și-a exprimat încrederea fermă în obținerea de „zeci de miliarde" de dolari din veniturile centrelor de date AI până în 2027
  • Acțiunile AMD au crescut cu peste 12% în tranzacțiile după program, adăugând un câștig de 60% de la începutul anului

AMD a înregistrat rezultate peste așteptări pe toate planurile în T1, determinând creșterea acțiunilor cu peste 12% în tranzacțiile după program de marți.

EPS a fost de 1,37 USD, depășind consensul de 1,29 USD. Veniturile au atins 10,25 miliarde USD, depășind cele 9,89 miliarde USD așteptate de Wall Street. Acum un an, AMD a raportat un EPS de 0,96 USD la venituri de 7,43 miliarde USD.

Acțiunea era deja în creștere cu aproximativ 60% pentru acest an înainte de rezultatele de marți. În tranzacțiile după program, a avansat și mai mult, tranzacționând la 411,94 USD — în creștere cu 56,68 USD față de închiderea sesiunii regulate de 355,26 USD.


AMD Stock Card
Advanced Micro Devices, Inc., AMD

Centrele de date au fost segmentul de referință. Veniturile au atins 5,8 miliarde USD, în creștere cu 57% față de anul precedent și ușor peste estimarea de 5,6 miliarde USD. Marja operațională a segmentului a fost de 28%, puțin sub previziunile analiștilor.

Previziunile pentru T2 au fost adevăratul punct de atracție. AMD a estimat venituri între 10,9 miliarde și 11,5 miliarde USD — cu mult peste cele 10,52 miliarde USD așteptate de Wall Street. Proiecțiile privind profitul brut ajustat au depășit, de asemenea, consensul.

Singurul punct slab: previziunile privind cheltuielile au fost ușor peste estimările analiștilor.

Lisa Su despre centrele de date AI

Su a evidențiat, de asemenea, rolul tot mai important al CPU-urilor în infrastructura AI. Ea a afirmat că piața totală adresabilă pentru produsele CPU ale AMD ar putea crește cu 35% anual, ajungând la 120 miliarde USD până în 2030.

AMD se pregătește să lanseze primul său sistem la scară de rack, numit Helios, care va combina GPU-urile și CPU-urile sale într-un singur rack de server — similar ca și concept cu sistemul NVL72 al Nvidia.

Contracte AI și teste cheie în perspectivă

AMD a semnat contracte importante cu Meta Platforms și OpenAI, cedând warrant-uri pentru până la 320 de milioane de acțiuni AMD combinate, care se activează în funcție de livrări și performanță. Compania se așteaptă să înceapă livrările în baza acestor contracte în a doua jumătate a anului 2026 — un test cheie al capacității sale de scalare.

Dincolo de centrele de date, celelalte segmente ale AMD s-au menținut bine. Veniturile din segmentul client au fost de 2,9 miliarde USD față de estimarea de 2,73 miliarde USD. Veniturile din gaming au atins 720 milioane USD, depășind prognoza de 668 milioane USD. Combinate, vânzările din afara centrelor de date au crescut cu 19% până la 4,5 miliarde USD.

Intel, care și-a raportat propriile rezultate pe 23 aprilie, a depășit, de asemenea, așteptările și a văzut acțiunile sale crescând cu 24% pe fondul performanței afacerii sale de centre de date. AMD se alătură acum acestui curent favorabil înainte de T2.

Livrările globale de PC-uri sunt estimate să scadă cu 11,3% în 2026 din cauza unei penurii de memorie, potrivit IDC. Tim Cook de la Apple a semnalat presiuni similare asupra marjei din cauza creșterii prețurilor memoriei în cadrul apelului de rezultate de săptămâna trecută.

Articolul AMD Stock Surges 12% After Data Center Revenue Blows Past Estimates a apărut prima dată pe CoinCentral.

Oportunitate de piață
Logo Audiera
Pret Audiera (BEAT)
$0.5991
$0.5991$0.5991
+8.29%
USD
Audiera (BEAT) graficul prețurilor în timp real
Declinarea responsabilității: Articolele publicate pe această platformă provin de pe platforme publice și sunt furnizate doar în scop informativ. Acestea nu reflectă în mod necesar punctele de vedere ale MEXC. Toate drepturile rămân la autorii originali. Dacă consideri că orice conținut încalcă drepturile terților, contactează crypto.news@mexc.com pentru eliminare. MEXC nu oferă nicio garanție cu privire la acuratețea, exhaustivitatea sau actualitatea conținutului și nu răspunde pentru nicio acțiune întreprinsă pe baza informațiilor furnizate. Conținutul nu constituie consiliere financiară, juridică sau profesională și nici nu trebuie considerat o recomandare sau o aprobare din partea MEXC.

KAIO Global Debut

KAIO Global DebutKAIO Global Debut

Enjoy 0-fee KAIO trading and tap into the RWA boom